Jasně, že jsem v tom taky jela. Mraky školení prezentačních dovedností totiž neminuly ani mě. Introverta, kterému skoro nikdo nevěří, že je introvert. Takže jsem se „výrazně bavila“ na nezábavném dvoudenním čemsi, během čehož nám dva školitelé (hodný a zlý) zpříjemňovali den nucením nás zpívat (každej nesnášel už na základce), stylizováním projevu do bručící medvědice (fakt trapný) nebo imitací nějakého politika (nepochopila jsem smysl). Při tom všem jsem návdavkem trpěla jako zvíře při brutálním násilí páchaném na češtině neb oba přednášející měli jakýsi velmi silný dialekt.
Byla ale i přínosná školení. Dodnes bych všechny, kteří prodávají své produkty pomocí osobních prezentací, hnala k Jeanne Trojan. Ach ano, je k tomu třeba trochu obchodního talentu a vloh pro své povolání. Jeanne však dokáže vykřesat trochu těch prezentačních dovedností téměř z každého. Téměř. Znám případ, který odolal i jí. Ovšem to už je spíš o přemýšlení, zda je daný člověk vhodný pro svoji pracovní pozici.
Na druhém břehu.
Dnes je to jinak. Dnes jsem ta, které je prezentováno. A neužívám si to. No tak jo, trochu si to možná užívám. A vidím/slyším/prožívám toto:
60 slidů? To jako vážně?
„Mám tu pro vás pár slidů, nebojte, nezabere to dlouho… “ Dobrej vtip. Šedesát slidů a z nich dobrá třetina o prezentujícím. Fakt bezva. Fotky lidí, které nikdy neuvidím. Fotky grafů potvrzujících úspěšnost jejich firmy, které jsou mi jedno (jejich relevanci těžko ověřím). Fotky z vánočních večírků, které mají demonstrovat, jak jsou všichni ve firmě cool a friendly. Drobná rada: Milí prezentující, milé firmy. Od toho máte Facebook. Nebojte se, než se s vámi potkám, podívám se na něj. Stejně tak se podívám na váš web. Jsem profesionál jako vy a na schůzky chodím připravená. Co z toho vyplývá? Omezte slidy „o vás“ na mimimum. I v ostatním buďte faktičtí, struční, konstruktivní. Jeanne by vás naučila, že musíte mít core message. Zkuste o tom přemýšlet.
Hmmm, max 3 hoďky, víc ne…
„Nebojte se, nezdržíme vás dlouho. Naše prezentace zabere maximálně dopoledne, 3 hodiny nanejvýše.“ To je slib. Slibem nezarmoutíš, jak praví klasik. Vtipný. Jen to dé doby, než se ze tří hodin stane sedm. Neptejte se mě, jak se to může stát. Ale stalo se. Mazaní filutové používali zbraně typu: „Ale když už jsme sem jeli tak daleko, bylo by škoda nevyužít ještě chvilku. Máme tu, totiž, ještě jednu prezentaci. A tu musíte vidět.“ V tu chvíli v člověku zápasí slušnost, ohleduplnost (přeci jenom, vážili tu cestu), frustrace (při představě desítek nových e-mailů, které mu mezitím přišly) a únava. Drobná rada: Dodržujte sliby. Pokud prezentaci takto násilně protáhnete, odejdete z ní jako ti, kteří to totálně zabili.
Pár slov o konkurenci. Žoviálně.
„Na tomto slidu vidíte naše klienty z vašeho oboru. To jako důkaz, že tomu rozumíme. S firmou XYZ spolupracujeme už 10 let a náš vztah je vysoce přátelský, založený na důvěře. Asi víte, že se nedávno potýkali s krizí, on ten investor nebyl zrovna dobrý nápad. Ale už podnikají kroky k tomu, jak se vyvázat a jako řešení vidí omezení výroby a přechod na novou technologii.“ Na to se dá říct jediné: Díky. Ta firma sice není přímá konkurence, ale proč si neposlechnout pár interních informací. Drobná rada: Na tohle se vykašlete. V té chvíli totiž každému člověku dojde, že takhle jednou budete mluvit o něm, až budete lovit dalšího klienta z oboru. Chápu, že to asi myslíte dobře. Ale ten klient, který vám věří a máte ten vysoce přátelský vztah, by to tak pravděpodobně neviděl.
Kickbox a fitko. Fakt?
„Abyste věděli, proč jsem už tolik let ve vrcholné managerské pozici a pořád úspěšně, prozradím vám to tajemství. Kickbox a fitko. To mě udržuje, nabíjí a podle těch zásad vedu tým. Jo a s tímto referenčním klientem se potkávám ve fitku, já ho tam přivedl a dneska jsme kamarádi. Jo a tenhle tendr jsme vyhráli jen proto, že jsme na tom makali ve dne v noci. A vydrželi jsme to jen díky kickboxu. Svým lidem kupuju permice do fitka i na kick, oni pak zvládnou každou krizi. Vám chci nabídnou toto řešení. Je jednoduché, rychlé, promyšlené, nic ho neprolomí a naučí se to každý. Jako kickbox… “ Drobná rada: Jste tu pro nás. Abyste nám nabídli nejlepší řešení. Je prima o vás něco vědět, ale dělat z prezentace seznamku a propagaci vašich koníčků není nejlepší nápad. Chápete?
Bavte se. A bavte mě!
No jasně, zase jsem děsně chytrá, že jo. Takže, na co si zase stěžuju? Na nic. Já ty prezentace vydržím. Někdy se bavím a někdy uteču. Důvod si najdu. Slušné to není, ovšem stejně neslušné je plýtvat mým časem. Co teda s tím? Zhruba toto:
- Na schůzky přijďte připravení. Nastudujte si web firmy, kam jedete, pročtěte si podklady. Připravte si otázky.
- Prezentujte stučně.
- Slidy o vaší firmě omezte na mimimum. Vyberte jen to nejdůležitější. Položte si otázku: Vážně je bude zajímat, že na teambuildingy jezdí dobrovolně 95% našich zaměstnanců? Budou vědět, že mraky oborových ocenění, které máme, jsou prestižní a cenné?
- Reagujte na zájem posluchačů. Pokud zívají, sledují hodinky, nervózně cvakají propiskou, něco je špatně.
- Nebojte se prezentaci přerušit. Klidně se zeptejte, zda je třeba pauza nebo zda zrovna tuhle podrobnou část nechat na jindy…
- Dodržte téma prezentace. Nacpat do seznamovací schůzky studii řešení jiných klientů zabije mnoho času a klient těžko udrží pozornost.
- Hovořte lidsky. Ganty, migrace, konektivita, cloudy. Pěkná slova. Ale co když proti vám sedí, mimo jiných, i důležitý člověk, který tomu ale vůbec nerozumí? Třeba je to kápo ve výrazech, o kterých zase vy nemáte ani tušení.
- Bacha na koláče! Ono se to může stát. Bylo vedro, jeli jste dlouhou cestu autem. Ještě to sako k tomu. Když ho ale sundáte a košili máte propocenou do půlky žeber, posez na židli s mírným zakloněním s rukama sepnutýma za hlavou není to pravé ořechové. Zejména, pokud proti vám sedí žena. Vlastně – pokud proti vám sedí kdokoliv.
- Když něco neumíte nebo nevíte, přiznejte to. Je hloupé to neudělat. Nikdo neví všechno. Pokud narazíte na dotaz, na který nedokážete odpovědět, přiznejte to. A slibte, že odpověď získáte od kolegy a pošlete mailem co nejdříve. Je to mnohem lepší, než na místě začít diskutovat s kolegou, jak byste to teda mohli udělat…
- Buďte diskrétní. Žádné interní informace o vašich klientech!
- Bavte se. Uvolněte se, křeč nechte za dveřmi. Jen tak budete působit věrohodně.
- Věřte svému řešení. Když nebudete, snadno to prokouknu. Vsaďte se.
Díky.